Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi majorus z miasteczka Jaworzno. Mam przejechane 74148.74 kilometrów w tym 197.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 24.76 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

2015 button stats bikestats.pl

2014 button stats bikestats.pl

2013 button stats bikestats.pl

2012 button stats bikestats.pl

2011 button stats bikestats.pl Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy majorus.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w kategorii

Z sakwami

Dystans całkowity:13795.60 km (w terenie 156.00 km; 1.13%)
Czas w ruchu:733:23
Średnia prędkość:18.81 km/h
Maksymalna prędkość:72.52 km/h
Suma podjazdów:125976 m
Liczba aktywności:121
Średnio na aktywność:114.01 km i 6h 03m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
138.42 km 0.00 km teren
07:36 h 18.21 km/h:
Maks. pr.:54.29 km/h
Temperatura:35.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1020 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Rumunia, Bałkany, Włochy 2015 - Dzień 3.

Wtorek, 7 lipca 2015 · dodano: 18.08.2015 | Komentarze 0

Rano gospodarz kolejny raz udostępnia nam łazienkę i daje coś do picia. Zapowiada się straszny upał. Ruszamy koło 9:30. Początek cały czas lekko w dół, za to pod wiatr. Nudną drogą dojeżdżamy do węgierskiej granicy. Upał robi się nie do wytrzymania. Odbijamy w kierunku Ozd i zaczyna się robić trochę ciekawiej. Decydujemy się zaliczyć podjazd przez Góry Bukowe. Na początku wjeżdżamy jednak w dolinkę, w której jesteśmy zmuszeni zrobić przerwę w cieniu, bo nie da się jechać, tak gorąco. Dalej trochę pagórków i mijamy kolejne fajne wioski. Wreszcie zaczynamy podjazd. Na całe szczęście droga prowadzi cały czas w lesie i jest zdecydowanie chłodniej. Sam podjazd dosyć łagodny, cały czas 4-5%. Asfalt strasznie dziurawy. Nazwa gór jak najbardziej oddaje ich wygląd. Cały czas jedziemy w gęstym bukowym lesie. Wreszcie docieramy na górę i czeka nas zjazd. Nie jest jednak zbyt przyjemny, bo strasznie dziurawy. Cały czas mocno zaciskamy hamulce, żeby nie pogubić bagaży na kolejnych wertepach. Dociera do nas, że nie uda nam się dzisiaj przejechać za Miskolc i możemy mieć problem ze znalezieniem noclegu. Próbujemy w mniejszej wiosce jeszcze w górach, ale okazuje się ona być typowo turystyczna i wszędzie nam odmawiają. Nie mamy wyjścia i wjeżdżamy na przedmieścia Miskolca. Tam długo jeździmy od domu do domu. Ludzie proponują nam rozbicie namiotu w dużym parku. Niby jest dostęp do wody, ale kręci się też sporo ludzi. W jednym domu już mamy nadzieję, że się uda, ale gospodarz dzwoni do kogoś i po chwili przekazuje mi telefon. Okazuje się, że mamy jechać na kemping oddalony o ponad 15 km. No nic, próbujemy dalej. Jesteśmy już trochę zrezygnowani i wreszcie się udaje. Możemy się rozbić w wielkim ogrodzie przy domu. Mamy dostęp do prądu, a po chwili gospodyni oferuje również prysznic :) Dostajemy też ręczniki i płyn do kąpieli. Okazało się, że warto było krążyć w poszukiwaniu noclegu prawie 2 godziny, bo po kąpieli dostajemy zaproszenie na kolację! Na stole już czekają na nas kiełbasy, bułki, sery, dżem domowej roboty, warzywa, na deser dostajemy jeszcze lody, krótko mówiąc, super wyżerka. Trochę trudno się tylko dogadać, ale jakoś dajemy radę. Idziemy spać mając w pamięci obietnice dobrego śniadania. Jedynym minusem okazuje się być pies gospodyni, który cały czas skacze nam na namiot, a w końcu włazi do przedsionka i próbuje wejść do sypialni. Jakoś udaje się nam go jednak przegonić i najedzeni idziemy spać.
Czas na Węgry
Czas na Węgry © Majorus
47 stopni to zdecydowanie za dużo
47 stopni to zdecydowanie za dużo © Majorus
Węgry nie muszę być nudne
Węgry nie muszę być nudne © Majorus
Fajna trasa w kierunku gór
Fajna trasa w kierunku gór © Majorus
Góry na Węgrzech?
Góry na Węgrzech? © Majorus
Bez takich źródełek byłoby z nami kiepsko
Bez takich źródełek byłoby z nami kiepsko © Majorus
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej © Majorus
Na wieży
Na wieży © Majorus
Drewniana wieża widokowa
Drewniana wieża widokowa © Majorus
Wjeżdżamy do lasu
Wjeżdżamy do lasu © Majorus
Wszędzie buki
Wszędzie buki © Majorus
Michał walczy z podjazdem
Michał walczy z podjazdem © Majorus
Tu raczej nie znajdziemy noclegu
Tu raczej nie znajdziemy noclegu © Majorus
Tutaj rozbiliśmy namiot
Tutaj rozbiliśmy namiot © Majorus
Super kolacja
Super kolacja © Majorus
Route 3 210 095 - powered by www.bikemap.net


Dane wyjazdu:
131.02 km 0.00 km teren
06:47 h 19.31 km/h:
Maks. pr.:62.85 km/h
Temperatura:30.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1609 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Rumunia, Bałkany, Włochy 2015 - Dzień 2.

Poniedziałek, 6 lipca 2015 · dodano: 17.08.2015 | Komentarze 0

Przygodę czas zacząć. Wstajemy przed 8 i szybko idziemy do sklepu po rzeczy na śniadanie. Musimy jeszcze się cofnąć 3 km do Zakopanego po nowe pedały. Przed wyjazdem jeszcze szybka regulacja hamulców i przed 11 ruszamy w kierunku granicy. Na początek czeka nas fajny podjazd na Głodówkę. Widoki bardzo fajne, a cały podjazd przyjemnie zacieniony, więc upał tak bardzo nie dokucza. W nagrodę czeka nas zjazd do granicy. Później po drodze cały czas sporo pagórków. Trafiamy na świetną ścieżkę rowerową prowadzącą równolegle do drogi, którą mieliśmy jechać. Cały czas towarzyszy nam ładny widok na Tatry. Im głębiej zapuszczamy się w Słowację, tym więcej mijamy cygańskich wiosek. Odcięte trochę od reszty świata, brudne, z masą dzieciaków biegających po drogach. Gdy tylko do takiej wjeżdżamy od razu zaczynamy mocniej kręcić i zmęczenie nagle ustępuje. W Kezmarok robimy sobie przerwę na jedzenie i dalej jedziemy znanym mi z majówkowej wyprawy odcinkiem do miasta Spisska Nova Ves. Tam też wjeżdżamy w góry i czeka nas podjazd na przełęcz Grajnar 1023 m n.p.m. Przed nami przechodzi burza, ale my na szczęście unikamy opadów. Kilka razy zatrzymujemy się na rosnące przy drodze poziomki. Po przełęczy mamy kawałek zjazdu. Zaczyna robić się późno, ale za bardzo nie ma gdzie szukać noclegu. Decydujemy się na zaliczenie jeszcze jednego krótkiego podjazdu, za którym czeka na nas długi zjazd. Postanawiamy, że zaczniemy szukać noclegu w pierwszej wiosce po zjeździe, ale jak na złość wioska jest typowo cygańska, więc pędzimy dalej. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do małej wioski Vlachovo. Dla Michała jest to pierwszy taki wyjazd, więc widzę, że zaczyna się niepokoić brakiem noclegu. Ja jestem spokojny i miejsce na namiot znajduję za 4 próbą. Możemy się rozbić u miłego Słowaka na ogródku. Dodatkowo możemy także skorzystać z łazienki, a do picia dostajemy wodę z sokiem. Miły początek wyprawy, oby dalej było tylko lepiej.

Ruszamy na Głodówkę
Ruszamy na Głodówkę © Majorus
Pierwszy podjazd zaliczony
Pierwszy podjazd zaliczony © Majorus
Graniczny strumień
Graniczny strumień © Majorus
Wjeżdżamy na Słowację
Wjeżdżamy na Słowację © Majorus
Tatry cały czas nam towarzyszą
Tatry cały czas nam towarzyszą © Majorus

Widoki całkiem niezłe

Widoki całkiem niezłe © Majorus
Fragment super ścieżki
Fragment super ścieżki © Majorus
Za Kezmarok
Za Kezmarok © Majorus
Tutaj już byłem
Tutaj już byłem © Majorus
Sedlo Grajnar
Sedlo Grajnar © Majorus
Fajna tama
Fajna tama © Majorus
Teraz tylko w dół
Teraz tylko w dół © Majorus
Super miejsce na nocleg
Super miejsce na nocleg © Majorus
Z pragnienia nie umrzemy
Z pragnienia nie umrzemy © Majorus

Route 3 210 092 - powered by www.bikemap.net



Dane wyjazdu:
128.09 km 0.00 km teren
06:46 h 18.93 km/h:
Maks. pr.:57.70 km/h
Temperatura:35.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1568 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Rumunia, Bałkany, Włochy 2015 - Dzień 1.

Niedziela, 5 lipca 2015 · dodano: 17.08.2015 | Komentarze 0

Po 10 miesiącach od powrotu z ostatniej wyprawy pora rozpocząć kolejną, już czwartą. Tym razem kierunek inny niż w zeszłym roku, a mianowicie przez Rumunię na Bałkany i powrót przez Włochy.
Ruszamy z lekkim opóźnieniem, bo dopiero o 11:40. Pogoda od samego początku "bałkańska", czyli bezchmurne niebo i niesamowity upał. W miarę sprawnie dojeżdżamy do Wieliczki i dalej kierujemy się na Dobczyce. Zaczynają się pierwsze pagórki, a wody ubywa w zastraszającym tempie. Co 30 km trzeba zatrzymywać się w sklepie, żeby uzupełnić zapasy. Przed Kasiną czeka nas pierwszy większy podjazd. W połowie robimy przerwę w cieniu, bo upał jest nie do wytrzymania. Dalej zjazd do Kasiny i dłuższa przerwa w sklepie. Potem czeka nas jeszcze jeden podjazd i zjazd w kierunku Mszany. Jedziemy przyjemną drogą przez Rabkę i Czarny Dunajec. Przytrafia się też pierwsza awaria: Michałowi łamie się pedał. Już wiemy, że jutrzejszy dzień zaczniemy od wizyty w rowerowym. Problemem okazuje się znalezienie otwartego spożywczego. Udaje się dopiero po kilkunastu kilometrach przejechanych na resztkach picia. Do Kościeliska cały czas lekko w górę. Zaczynamy odczuwać trudy pierwszego etapu, jednak jazda z sakwami to zupełnie inna bajka niż na szosie. Najbardziej przeszkadza mi jednak świeżo wymienione siodełko, do którego nie zdążyłem się jeszcze przyzwyczaić. Wreszcie docieramy do Zakopanego. Dzisiaj mamy pewny nocleg u znajomej babci Michała. Mamy do dyspozycji pokój z łazienką i fajnym widokiem. Pierwszy krok za nami, jutro opuszczamy Polskę i zaczyna się prawdziwa wyprawa.

Wyprawę czas zacząć
Wyprawę czas zacząć © Majorus
Pierwsze górki
Pierwsze górki © Majorus
Na widoki nie możemy narzekać
Na widoki nie możemy narzekać © Majorus
Pierwsze spojrzenie na Tatry
Pierwsze spojrzenie na Tatry © Majorus
Krótka drzemka :)
Krótka drzemka :) © Majorus
Trzeba się przyzwyczaić do jazdy z sakwami
Trzeba się przyzwyczaić do jazdy z sakwami © Majorus
Wreszcie Zakopane
Wreszcie Zakopane © Majorus
Pierwszy nocleg
Pierwszy nocleg © Majorus
Widok z okna
Widok z okna © Majorus
Route 3 210 088 - powered by www.bikemap.net


Dane wyjazdu:
62.76 km 0.00 km teren
02:33 h 24.61 km/h:
Maks. pr.:49.95 km/h
Temperatura:28.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:302 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Do Krakowa

Sobota, 4 lipca 2015 · dodano: 05.07.2015 | Komentarze 1

Czas zacząć kolejną wyprawę. Sakwy spakowane, więc ruszyłem do Krakowa. Trasa przez Balin, Chrzanów, Tenczynek, Zabierzów i Balice. Dopiero pierwsza w tym roku jazda z sakwami, ale jechało się nieźle. Temperatura w ogóle nie przeszkadzała. Jutro ruszam w dalszą drogę. W planach Słowacja, Węgry, Rumunia, Serbia, Bośnia, Czarnogóra, Albania, Włochy, Austria i dalej jakoś przez Czechy albo Słowację do domu. Szykuje się ok. 4500 km, oby pogoda i i gościnność dopisały po drodze. Do zobaczenia w połowie sierpnia.
Kategoria Z sakwami


Dane wyjazdu:
106.97 km 0.00 km teren
05:43 h 18.71 km/h:
Maks. pr.:43.31 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:584 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dni 45-53.

Środa, 27 sierpnia 2014 · dodano: 22.05.2015 | Komentarze 0

Dojazdy na plażę i do sklepu. Po przejechaniu 5143 km nie miałem już za bardzo ochoty na dalsze wyjazdy, więc ograniczyłem się tylko do krótkich koniecznych przejazdów. Super odpoczynek nad oceanem. Powrót do domu samolotem z Faro do Katowic. Portugalczycy byli na tyle mili, że nie zapłaciłem nic za przewóz roweru.

W drodze na plażę
W drodze na plażę © Majorus
Tavira
Tavira © Majorus
Tavira
Tavira © Majorus
Jeden z 3 mostów w Tavirze
Jeden z 3 mostów w Tavirze © Majorus
Pora odpływu
Pora odpływu © Majorus
Zasłużony odpoczynek
Zasłużony odpoczynek © Majorus
Relaks na plaży
Relaks na plaży © Majorus
Droga nad ocean
Droga nad ocean © Majorus
Widok z łódki
Widok z łódki © Majorus
Widok z łódki
Widok z łódki © Majorus
Kolejny most
Kolejny most © Majorus
Tavira
Tavira © Majorus
Wieczorny odpoczynek
Wieczorny odpoczynek © Majorus
Na plażę dostać można się tylko łódką
Na plażę dostać można się tylko łódką © Majorus
Nad oceanem
Nad oceanem © Majorus
Wrocław - Tavira 2014
Wrocław - Tavira 2014 © Majorus




Dane wyjazdu:
128.29 km 0.00 km teren
06:08 h 20.92 km/h:
Maks. pr.:51.22 km/h
Temperatura:38.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1393 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dzień 44.

Wtorek, 26 sierpnia 2014 · dodano: 21.05.2015 | Komentarze 0

Wieczorem powiedziałem gospodarzowi, że koło 7 planuję wstać i rano już 6:50 przyszedł pod namiot, żeby mnie obudzić. Dosypiam jeszcze chwilę i o 8 ruszam w drogę. Początek trasy to kontynuacja długich prostych z dnia poprzedniego. Na początku chcę zrobić jak najwięcej kilometrów, bo zapowiada się jeszcze większy upał niż poprzednio. Do Almodovar mam trochę pagórków do pokonania, ale wiatr dalej pomaga i wieje w plecy. Za miasteczkiem wjeżdżam w góry, które muszę przejechać, żeby znowu dojechać nad ocean. Po 6 tygodniach jazdy jestem już mocno wytrenowany i kolejne podjazdy nie robią na mnie dużego wrażenia. Droga cały czas prowadzi góra-dół, ale najbardziej uciążliwy jest upał. Wreszcie robię sobie przerwę przy źródełku z wodą. Chleb mi się skończył, bo już 2 dni nie byłem w sklepie, ale mam jeszcze resztkę makaronu i sosu, które wieczorem już mi się nie przydadzą. Pierwszy raz podczas mojej kariery wyprawowej gotuję makaron w środku dnia. Zjadłem wszystko co miałem i ruszam dalej. Po przejeździe przez góry jestem zmuszony zrobić przerwę w miasteczku. Upał niesamowity, w cieniu prawie 40 stopni. Mam sporo czasu, żeby przemyśleć sobie całą wyprawę, bo do końca zostało mi już tylko kilkadziesiąt kilometrów. W końcu ruszam dalej i zaraz zajeżdżam do jakiegoś domu, gdzie proszę o wodę. Dostaję całą butelkę z lodówki. Do Taviry dojeżdżam około 16 i do 18:30 czekam w parku na otwarcie restauracji, gdzie mam odebrać klucze do mieszkania. Jeszcze tylko kilka kilometrów i melduje się w apartamencie, w którym spędzę następne 10 dni. Dziwnie tak kończyć wyprawę na drugim końcu Europy. Wrażenie kompletnie inne niż podczas poprzednich wypraw, gdzie zawsze końcowy etap prowadził mnie do domu. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że jazda już się skończyła i następnego dnia nie ruszę gdzieś dalej. Teraz jednak pora na zasłużony odpoczynek nad oceanem. Kolejna wyprawa dobiega końca, ale jakoś ta wiadomość jeszcze do mnie nie dociera. Wieczorem jeszcze udaję się do miasteczka na pizzę i piwo, a później zasypiam w wygodnym łóżku.

Wjeżdżam do Algarve
Wjeżdżam do Algarve © Majorus
Przejazd przez góry
Przejazd przez góry © Majorus
Z głodu nie umrę
Z głodu nie umrę © Majorus
Co jakiś czas można się posilić
Co jakiś czas można się posilić © Majorus
Kora z dębów korkowych
Kora z dębów korkowych © Majorus
Dąb bez kory
Dąb bez kory © Majorus
Góry Algarve
Góry w Algarve © Majorus
Na ostatniej przełęczy
Na ostatniej przełęczy © Majorus
Szybki posiłek w fajnym miejscu
Szybki posiłek w fajnym miejscu © Majorus
Już nie muszę martwić się o nocleg
Już nie muszę martwić się o nocleg © Majorus
Route 2 882 066 - powered by www.bikemap.net





Dane wyjazdu:
135.74 km 0.00 km teren
06:14 h 21.78 km/h:
Maks. pr.:51.05 km/h
Temperatura:35.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:940 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dzień 43.

Poniedziałek, 25 sierpnia 2014 · dodano: 21.05.2015 | Komentarze 0

Portugalczycy kolejny raz nas nie zawiedli. Rano czekało na nas pyszne śniadanie: chleb, kiełbasa, ser, dżem, kakao, ciastka, banany. Zbieramy się dosyć wolno i na rowerach jesteśmy dopiero o 9:30. Po kilometrze każdy rusza w swoją stronę. Paweł wraca do Lizbony, a ja samotnie udaję się na samo południe Portugalii. Czeka mnie ok. 260 km jazdy do Taviry, gdzie planuję zatrzymać się w mieszkaniu znajomych. Żegnamy się z Pawłem dziękując sobie za wspólne 42 dni. Dalej jadę do Setubal, skąd promem chcę się udać do Troi. O promie dowiedziałem się od naszych gospodarzy. Fajna opcja, płynie tylko 25 minut, a znacząco skróci mi drogę. Do Setubal dojeżdżam pół godziny przed odpłynięciem, więc szybko zwiedzam miasto. Wspinam się wąskimi uliczkami na wzgórze, z którego mam fajny widok na port. Na promie chwilę rozmawiam z Polakiem, który jedzie na wakacje do Troi. Po zejściu z promu czeka mnie kiepski odcinek drogi. Po bokach piasek, a droga posta bez żadnych zakrętów. Dodatkowo robi się niesamowity upał, a mnie kończy się picie. Co gorsza przez następne 30 km nie ma żadnej wioski. Wreszcie znajduję źródełko przy drodze i na raz wypijam 2 bidony zimnej wody. Dalsza droga to ciągłe proste i co 20-30 km jakieś domy. Jednym słowem: nuda. Dodatkowo jakoś dziwnie jedzie się samemu. W miejscowości Grandola zatrzymuję się na ponad godzinę, bo upał jest nie do wytrzymania. Dalej odbijam na boczną drogę, na której jeszcze ciężej znaleźć jakąś wioskę. Na szczęście wiatr mam cały czas w plecy i kilometry szybko lecą. Nocleg udaje znaleźć się za 4 razem u dziadka. Mamy duże problemy, żeby się dogadać, ale w końcu używając mieszaniny portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego mogę rozbić się w ogródku. Dodatkowo mam dostęp do łazienki i dostaję talerz śliwek. To ostatni nocleg u gospodarza na tej wyprawie, a jednocześnie pierwszy samotny. Upał, który za dnia strasznie przeszkadzał w nocy osłabł tylko lekko i mam pierwszy gorący wieczór od dawna.

Kolejne świetne śniadanie
Kolejne świetne śniadanie © Majorus
Setubal
Setubal © Majorus
Wąskie uliczki w Setubal
Wąskie uliczki w Setubal © Majorus
Droga na wzgórze
Droga na wzgórze © Majorus
Widok ze wzgórza
Widok ze wzgórza © Majorus
Wjeżdżam na prom
Wjeżdżam na prom © Majorus
Setubal widziany z wody
Setubal widziany z wody © Majorus
Płynę do Troi
Płynę do Troi © Majorus
Zabudowania Troia
Zabudowania Troia © Majorus
Już prawie przy brzegu
Już prawie przy brzegu © Majorus
Znowu na lądzie
Znowu na lądzie © Majorus
Źródełko, które uratowało życie
Źródełko, które uratowało życie © Majorus
Długie proste
Długie proste © Majorus
Przy drodze pełno dębów korkowych
Przy drodze pełno dębów korkowych © Majorus
Płasko i prosto
Płasko i prosto © Majorus
Dobrze, że chociaż wiatr w plecy
Dobrze, że chociaż wiatr w plecy © Majorus
Znowu coś dostałem
Znowu coś dostałem © Majorus
Ostatni nocleg w namiocie
Ostatni nocleg w namiocie © Majorus
Route 2 882 063 - powered by www.bikemap.net



Dane wyjazdu:
126.92 km 0.00 km teren
06:54 h 18.39 km/h:
Maks. pr.:45.86 km/h
Temperatura:32.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:800 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dzień 42.

Niedziela, 24 sierpnia 2014 · dodano: 21.05.2015 | Komentarze 0

Rano gospodarze zaskakują nas śniadaniem. Dostajemy kakao, kawę, wielką słodką bułkę z masłem, banany i... po 10 Euro każdy. Nie chcemy przyjmować pieniędzy, ale Portugalczycy są nieugięci. O 8:30 ruszamy na ostatni etap do Lizbony. Do stolicy prowadzi prosta droga, na której mijamy dziesiątki kolarzy. Nigdy chyba nie widziałem tylu rowerzystów na tak krótkim odcinku. Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od odwiedzenia 2 stadionów. Oba robią na nas duże wrażenie. Dopiero potem udajemy się do centrum. Byłem już raz w Lizbonie, także trochę zapamiętałem z układu starówki i robię za przewodnika. Dosyć długo krążymy po brukowanych uliczkach, w końcu był to cel wyprawy, do którego jechaliśmy równe 6 tygodni. Po zwiedzeniu starówki udajemy się jeszcze pod klasztor Hieronimitów, Torre de Belem i Pomnik Odkrywców, który niestety jest w remoncie. Paweł miał zostać już w Lizbonie u znajomego księdza, ale okazało się, że wraca on dopiero następnego dnia, więc zdecydował się ze mną wyjechać za miasto i poszukać noclegu. I tutaj pojawił się problem. Jedyna droga, która prowadziła na południe to most 25 kwietnia, którym biegnie autostrada z 6 pasami. Postanawiamy zaryzykować i nim przejechać. Wszystko szło ok, nawet zlitował się nad nami jakiś kierowca autobusu, który jechał za nami i blokował cały pas. Schody zaczęły się dopiero pod koniec mostu. Pewnie przejechalibyśmy bez problemu, gdyby nie to, że na końcu były bramki do płacenia za autostradę... Już z daleka widzimy, że wyjeżdża nam naprzeciw policjant na motocyklu. Szybko chowamy aparaty i ustalamy ze sobą, że nie znamy angielskiego. Policjant mówi do nas po angielsku, a my mu twardo odpowiadamy po polsku i pokazujemy na mapie gdzie chcemy jechać. W efekcie puszcza nas wolno i eskortuje do następnego zjazdu, gdzie mamy opuścić autostradę :) Teraz przed nami kolejny problem, a mianowicie znalezienie noclegu. Wszędzie miasta i nie za bardzo jest gdzie szukać. W jakiejś wiosce długo krążymy od domu do domu i wreszcie jedna osoba mówi, że ma dla nas dobre miejsce... 50 km dalej :D Odbijamy trochę z naszej drogi i jedziemy w innym kierunku, bo na mapie zobaczyłem tam małą miejscowość. Tam dojeżdżamy do pierwszego domu, który okazuje się być willą z basenem. Po chwili dostajemy zgodę na rozbicie się przy basenie. Mamy też dostęp do łazienki. Za moment przychodzi do nas gospodyni. Okazuje się, że zjechała się cała rodzina na weekendową kolację, na którą też zostajemy zaproszeni. Lepiej nie mogliśmy trafić. Na ostatni wspólny nocleg trafiliśmy na największą wyżerkę. Masa mięsa z grilla, kilka rodzajów krewetek, małży, sałatki owocowe, tosty, a do tego wszystkiego piwo. Właściciel willi jest piekarzem, na chwilę nas opuszcza, a po chwili wraca z piekarni i wręcza nam promocyjne koszulki i długopisy. Do późna siedzimy z Portugalczykami i opowiadamy o całej naszej wyprawie, która powoli niestety dobiega końca.


Śniadanie
Arena byków przed Lizboną
Arena byków przed Lizboną © Majorus
Stadion Sportingu
Stadion Sportingu © Majorus
Estadio da Luz
Estadio da Luz © Majorus
Eusebio przed stadionem
Eusebio przed stadionem © Majorus
Wjeżdżamy do Lizbony
Wjeżdżamy do Lizbony © Majorus
Lizbona
Lizbona © Majorus
Charakterystyczna kostka brukowa
Charakterystyczna kostka brukowa © Majorus
Główna ulica Lizbony
Główna ulica Lizbony © Majorus
Aleję kończy łuk
Aleję kończy łuk © Majorus
Wielki plac na końcu alei
Wielki plac na końcu alei © Majorus
Po 6 tygodniach dotarliśmy do Lizbony
Po 6 tygodniach dotarliśmy do Lizbony © Majorus
Słynny żółty tramwaj
Słynny żółty tramwaj © Majorus
Twierdza na wzgórzu
Twierdza na wzgórzu © Majorus
Starówka
Starówka © Majorus
Są tez inne tramwaje
Są tez inne tramwaje © Majorus
Łuk tryumfalny
Łuk tryumfalny © Majorus
Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia © Majorus
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów © Majorus
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów © Majorus
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów © Majorus
Torre de Belem
Torre de Belem © Majorus
Pomnik Odkrywców
Pomnik Odkrywców © Majorus
Pomnik z mostem w tle
Pomnik z mostem w tle © Majorus
Niestety pomnik jest w renowacji
Niestety pomnik jest w renowacji © Majorus
Słynny posąg Jezusa
Słynny posąg Jezusa © Majorus
Ciśniemy autostradą
Ciśniemy autostradą © Majorus
Nocleg nad basenem
Nocleg nad basenem © Majorus
Najlepsza kolacja wyprawy
Najlepsza kolacja wyprawy © Majorus
Impreza w portugalskim stylu
Impreza w portugalskim stylu © Majorus
Route 2 882 058 - powered by www.bikemap.net


Dane wyjazdu:
127.31 km 0.00 km teren
06:14 h 20.42 km/h:
Maks. pr.:53.32 km/h
Temperatura:32.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1314 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dzień 41.

Sobota, 23 sierpnia 2014 · dodano: 27.03.2015 | Komentarze 0

Portugalczycy kolejny raz nas nie zawiedli i rano dostajemy kawę, mleko i bułki z masłem na śniadanie. W drogę ruszamy koło 9. Wiatr ciągle wieje w plecy i jedzie się świetnie. Dodatkowo jedziemy boczną drogą praktycznie bez samochodów. Nagle wjeżdżamy jednak na drogę szybkiego ruchu, której nie ma u nas na mapie. Jedziemy nią koło kilometra, ale postanawiamy zawrócić i pojechać starą drogą. Niestety przez ten kilometr musimy jechać pod prąd, dobrze, ze jest szerokie pobocze. Przed Fatimą czeka nas podjazd w pełnym słońcu. Wreszcie docieramy do sanktuarium. Wszędzie pełno pielgrzymów z całego świata. Wiele z nich przyjeżdża z całymi rodzinami i rozkładają namioty na każdym wolnym placyku. Samo sanktuarium nie robi wielkiego wrażenia, w przeciwieństwie do ogromnego placu przed nim. Wyglądem przypomina trochę plac Św. Piotra z Watykanu. Przez cały plac biegnie wytyczona ścieżka, po której pielgrzymi przemieszczają się na kolanach. Po krótkim zwiedzaniu ruszamy w dalszą drogę. Mamy do pokonania coraz więcej pagórków. Wiatr ciągle sprzyja, ale robi się strasznie gorąco. Nie możemy za daleko dojechać, bo powoli zbliżamy się do Lizbony. Tym razem znajdujemy nocleg za pierwszym razem. Udaje się u starszego małżeństwa. Jedyny problem to komunikacja, próbuję coś mówić po hiszpańsku, a oni po portugalsku i jakoś się porozumiewamy. Dziadek cały czas coś do nas mówi i się śmieje, my oczywiście nie rozumiemy ani słowa :) Po chwili przychodzą do nas ze swoją znajomą, która rozmawia po angielsku. Możemy spać w starej szopie za wielką willą. Mamy dostęp do wody i dostajemy jabłka i cytryny. Jutro wielki dzień, wjeżdżamy po 6 tygodniach do Lizbony!

Podjazd przed Fatimą
Podjazd przed Fatimą © Majorus
Zjadamy melona
Zjadamy melona © Completny
Perełka przed kosciołem
Perełka przed kościołem © Majorus
Wnetrze sanktuarium
Wnętrze sanktuarium ze słynnym obrazem © Majorus
Groby pastuszków
Groby pastuszków © Majorus
Sanktuarium
Sanktuarium © Majorus
Kolumnada przed sanktuarium
Kolumnada przed sanktuarium © Majorus
Olbrzymi plac
Olbrzymi plac © Majorus
Wszędzie pomniki dzieci
Wszędzie pomniki dzieci © Majorus
Nie ma lekko
Nie ma lekko © Majorus
Sanktuarium w Fatimie
Sanktuarium w Fatimie © Majorus
Sanktuarium w Fatimie
Sanktuarium w Fatimie © Majorus
Kolacja
Kolacja © Majorus
Za tą willą spaliśmy
Za tą willą spaliśmy © Majorus
Nocleg w szopie
Nocleg w szopie © Majorus

Route 2 882 056 - powered by www.bikemap.net






Dane wyjazdu:
141.20 km 0.00 km teren
07:06 h 19.89 km/h:
Maks. pr.:52.51 km/h
Temperatura:29.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:1248 m
Kalorie: kcal
Rower:Meridka

Portugalia 2014 - dzień 40.

Piątek, 22 sierpnia 2014 · dodano: 26.03.2015 | Komentarze 0

Rano Francuzi znowu nas zadziwiają. Przychodzimy się pożegnać, a na stole już przygotowane śniadanie. Nie możemy sobie nawet sami kanapek zrobić, wszystko robi za nas gospodyni. Zajadamy się bułkami z marmoladą i popijamy sporą porcją kawy. Na drogę dostajemy przygotowane kanapki z kiełbasą i owoce. Lekko kropi, ale koło8 przestaje i ruszamy w drogę. Szybko dojeżdżamy do Aveiro, które jest nazywane portugalską Wenecją. Daleko mu jednak do włoskiego miasta. W sumie widzimy 2 kanały i nic poza tym. Dalej jedziemy główną drogą do Coimbry, czyli byłej stolicy Portugalii. Miasto nas zachwyca, a najbardziej położony na wzgórzu uniwersytet z 1290 roku. Zwiedzamy go na zmianę, bo z rowerami ciężko wdrapać się na górę. Żeby do niego dojść musimy pokonać dużo bocznych, wąskich uliczek, oczywiście wszystkie brukowane i bardzo śliskie. Dalej jedziemy dosyć ruchliwą drogą pełną tirów i szybko postanawiamy zmienić trochę trasę, by zjechać na mniej uczęszczane trasy. Decyzja była świetna, bo trafiamy na super drogę przez wsie i pagórki. Noclegu znowu szukamy bardzo długo, krążąc od domu do domu. Wszyscy wysyłają nas do strażaków, ale oni nie mają dla nas nic do zaoferowania. W końcu udaje się w domu na uboczu. Porozumiewamy się mieszaniną angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego, ale możemy rozbić się w dużym ogrodzie. Dostajemy masę owoców i sałatkę z warzyw prosto z ogródka. Cały czas krąży wokół nas ciekawski kot, nic do jedzenie nie możemy położyć na stole, bo od razu się do tego dobiera. Po chwili gospodyni go gdzies zamyka i ponad godzinę słyszymy jego miauczenie.

Śniadanie u Francuzów
Śniadanie u Francuzów © Majorus
Pożegnanie z gospodarzami
Pożegnanie z gospodarzami © Majorus
Aveiro
Aveiro © Majorus
Kościół w Aveiro
Kościół w Aveiro © Majorus
Portugalska Wenecja
Portugalska Wenecja © Majorus
Do Wenecji jednak trochę brakuje
Do Wenecji jednak trochę brakuje © Majorus
Wjeżdżamy do Coimbry
Wjeżdżamy do Coimbry © Majorus
Centrum miasta
Centrum miasta © Majorus
Główna ulica Coimbry
Główna ulica Coimbry © Majorus
Katedra w Coimbrze
Katedra w Coimbrze © Majorus
Ruszamy do uniwersytetu
Ruszamy do uniwersytetu © Majorus
Po drodze mijam kilka kosciołów
Po drodze mijam kilka kosciołów © Majorus
Wejście do uniwersytetu
Wejście do uniwersytetu © Majorus
Dziedziniec
Dziedziniec © Majorus
Widok z dziedzińca
Widok z dziedzińca © Majorus
Uniwersytet 1
Uniwersytet 1 © Majorus
Uniwersytet 2
Uniwersytet 2 © Majorus
Uniwersytet 3
Uniwersytet 3 © Majorus
Uniwersytet 4
Uniwersytet 4 © Majorus
Boczne uliczki
Boczne uliczki © Majorus
Świetna boczna droga
Świetna boczna droga © Majorus
Mamy ładne miejsce do zjedzenia
Mamy ładne miejsce do zjedzenia © Majorus
Nocleg w sadzie
Nocleg w sadzie © Majorus

Route 2 882 055 - powered by www.bikemap.net